Terepi buszrendszerek

A folyamatirányító rendszerek feladataiból adódóan az információ továbbítási követelmények eltérnek az ügyviteli, irodai célú hálózatokétól. Az ilyen rendszerekben ún. terepi buszrendszereket (field bus), magyarul: terepbuszokat alkalmaznak.

A terepi buszrendszerek követelményei:

· pontosan kiszámítható, viszonylag rövid válaszidőkre van szükség a valós idejű működés céljából, ezért a véletlenszerű buszhozzáférési módok nem használhatók;

· nagyfokú zavarvédettséget kell biztosítani mostoha ipari körülmények között is, amit speciális kábelezéssel és alacsonyabb adatátviteli sebességgel érnek el;

· az adatforgalmat közepes, ill. rövid adatblokkok átvitelére kell optimalizálni.

Kezdetben ún. gyártóspecifikus terepi buszok terjedtek el. A szabványosítás első lépését a Bit Busrendszer jelentette (Intel), amelyet sok cég átvett. 1985-ben kezdődött meg a folyamatirányítási, gyártásautomatizálási célú LAN szabványok kidolgozása. 1991-ben az MMS- (Manufacturing Message Specification) szabvány mind a szakaszos, mind a folyamatos gyártási folyamatokra a berendezések és a számítástechnikai eszközök közötti hálózati kommunikáció ISO/OSI hétrétegű modelljének kereteit szabja meg.

A korszerű folyamatirányító helyi hálózatok szabványai biztosítják az MMS valamely részhalmazával a kompatibilitást, pl. a korszerű DCS-rendszerek kommunikációs szabványa is MMS.

A különböző érdekek és teljesítménykategóriák miatt több szabvány született. A szabványosítási munka az idők során számos buszrendszert eredményezett. A felhasználási célt illetően a terepi buszok két jól elkülönülő funkciójú csoportja alakult ki. Az egyik a nagyobb adatmennyiségek mozgatására alkalmas és rendszerint az irányítóeszközök (PLC-k, számítógépek, CNC-k, stb.) közötti kommunikációt biztosító buszrendszerek, mint pl. PROFIBUS, FOUNDATION FIELDBUS, CONTROL NET stb.

A terepi buszok másik csoportját az érzékelők és beavatkozók közötti, néhány bájtnyi adatforgalmat biztosító hálózatok alkotják, amelyek a hagyományos PLC struktúrát is megváltoztatják. Ezek közé tartozik az ASI, az INTERBUS, a DEVICE NET stb.

Az üzenetek azonosítási módszere alapján a terepi buszok forrás/cél jellegű hálózatok (Source/Destination Networks) és előállító/felhasználó jellegű hálózatok (Producer/Costumer Networks) csoportjába sorolhatók. A forrás/cél jellegű hálózatok az üzeneteket a címük, míg az előállító/felhasználó szerintiek a tartalmuk alapján azonosítják.